Glaukóm patrí aj v rozvinutých krajinách k najzávažnejším očným ochoreniam, najmä vďaka nedostatočnej prevencii a neliečiteľnosti neskorých štádií ochorenia.
Moderná diagnostika glaukómu sa opiera o analýzu tzv. neuroretinálneho lemu v kombinácií s ďalšími vyšetreniami: perimetria (vyš. zorného poľa), tonometria (vyš. vnútroočného tlaku), optická koherentná tomografia, prípadne konfokálna mikroskopia (obe slúžia k vyšetreniu zrakového nervu). Staršia diagnostika zrakového nervu oftalmoskopicky (pozorovanie terča zrakového nervu lekárom) prinášala len veľmi obmedzené informácie. Doplňujúcim, nie však menej dôležitým vyšetrením býva tzv. gonioskopia (vyšetrenie komorového uhla oka). Pokiaľ je daný uhol príliš uzavretý, je veľmi obmedzený odtok vnútroočnej tekutiny, čo môže vyvolať tzv. glaukóm uzavretého uhlu. Toto je, na rozdiel od glaukómu s otvoreným uhlom, akútny stav s veľmi prudkými bolesťami a sčervenaním oka a rieši sa farmakologicky a chirurgicky.
Vráťme sa ale k podstate zmien na sietnici vedúcim k chronickému glaukómu (bez akútnych príznakov popísaných vyššie). Na obrázku hore je príklad z vyšetrenia terča zrakového nervu metódou tzv. optickej koherentnej tomografie (OCT). Táto metóda dokáže spraviť histologický optický rez jednotlivými vrstvami sietnice oka. Prístroj dokáže zmerať hrúbku povrchovej vrstvy nervových vlákien po obvode terča zrakového nervu- tzv. neuroretinálny lem. Toto je citlivý ukazateľ stavu sietnice.
Ďalším dôležitým ukazovateľom stavu terča zrakového nervu (tzv. slepej škvrny) na sietnici je veľkosť exkavácie (vyhĺbeniny) terča, ktorej zväčšenie nad fyziologickú hranicu je ďalším rizikovým faktorom galukómu.
Momentálne najcitlivejším prístrojom na diagnostiku včasnej fázy glaukómu je GDx Pro pracujúci na báze optickej polarimetrie. Podobne ako OCT, aj GDx Pro "skenuje" nervové vlákna v okolí terča zrakového nervu do hĺbky, no okrem ich hrúbky vie preskúmať aj ich kvalitu. Tým pádom skôr zachytí prípadné patologické zmeny vedúce ku glaukómu.